• Wskazówki do pracy z uczniem z Zespołem Aspergera

• 02.01.2024 11:30
          • - zachowywanie schematu pracy na lekcjach i stałości działań ( zajmowanie tej samej ławki lub stolika podczas zajęć),
            - trzymanie się tego co jest przewidziane do realizacji. W sytuacji zmiany w planach konieczne jest uspokojenie, wyciszenie i pełne rzetelne uprzedzenie ucznia o planowanych zmianach. Zmiany muszą być wprowadzone uważnie i planowo, ale nie powinno się ich eliminować,
            - eliminowanie bodźców rozpraszających (wzrokowych, słuchowych),
          • Co to jest Zespół Aspergera?

• 02.01.2024 11:32
          • Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe, znajdujące się w autystycznym spektrum. Czasami nazywa się go wysoko funkcjonującym autyzmem (szczególnie w USA) i chciaż często twierdzi się, że są to dwie różne jednostki, dla celów praktycznych, z punktu widzenia nauczyciela, są one wymienne. Zespół Aspergera charakteryzuje się trudnościami w następujących dziedzinach:
            1. Interakcje społeczne
            2. Komunikacja
            3. Wyobraźnia (na przykład umiejętność wyobrażenia sobie, co myślą inni)
            4. Nadwrażliwość sensoryczna (na przykład na jasne światło, hałas, fakturę przedmiotów, smaki, dotyk, zapachy).
          • Współpraca

• 02.01.2024 10:56
          • Pedagog specjalny współpracuje z całą organizacją szkolną - dyrektorem placówki, wychowawcami, nauczycielami, specjalistami, rodzicami i przede wszystkim uczniami. Wspiera działania placówki poprzez konsultacje, porady, wsparcie pedagogiczne, szkolenia. Ponadto,  najważniejszym zadaniem pedagoga specjalnego jest objęcie pomocą uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich rodziców oraz uczniów objętych pomocą psychologiczno- pedagogiczną. W ramach tego zadania, pedagog specjalny:
      • Pedagog specjalny

• mgr Anna Drewnicka