• Patryk finalistą ogólnopolskiego konkursu
          • Patryk finalistą ogólnopolskiego konkursu

          • Patryk Augustyn z kl. 4B został finalistą ogólnopolskiego konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym roku nie udało się zdobyć indeksu, ale pozostało doświadczenie i przyjemność z udziału w finale konkursu. Dwudniowy pobyt w Krakowie był nagroda za trud włożony w zdobywanie wiedzy o tej najstarszej polskiej uczelni.

            W czasie wędrówki po starej części Krakowa odwiedziliśmy dziedziniec najstarsze części Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius, a na Rynku zwiedziliśmy galerię obrazów w Sukiennicach, potem odwiedziliśmy Pawilon Józefa Czapskiego i wreszcie w Domu Jana Matejki mogliśmy zobaczyć w jakich warunkach żył i pracował nasz wielki malarz. Pozostaje nadzieja, że wiadomości te będą pomocne w czasie tegorocznej matury i przyczynią się do jak najlepszego wyniku.

            /azs/

        • Spotkanie z panią Magdaleną Małaszyńską
          • Spotkanie z panią Magdaleną Małaszyńską

          • W marcu bieżącego roku, rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Filmowe. Inicjatorkami tego projektu są pani Marta Pieprzycka i Agnieszka Bałchan. Celem SZKF jest rozwijanie zainteresowań sztuką filmową oraz zdobycie praktycznych umiejętności. W ramach tych spotań udało się nam zaprosić panią Magdalenę Małaczyńską, fotografika z Kolbuszowej. Jej prace zostały docenione przez międzynarodowe gremia. Jedno ze zdjęć  znalazło się w trzydziestce najlepszych prac konkursu Jazz World Photo (w sumie przysłano 131 zdjęć z 30 krajów świata). 

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 18-19 kwietnia 2023 r. odbyła się wycieczka do Warszawy uczniów z klasy 1e i 1b. Stolica naszego kraju to wyjątkowe miejsce, zapewniające olbrzymią moc atrakcji w zależności od upodobań. Tym razem można było poznać miejskie walory historyczno-przyrodniczo-krajobrazowe.​​​​​​​

            Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Świat Iluzji a także Centrum Nauki Kopernik. Mieli też okazję zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Dzień drugi rozpoczął się od wizyty w Ogrodzie Botanicznym na terenie Łazienek Królewskich, w którym szczególnie imponujące były szklarnie z roślinnością tropikalną. Następnie odbyły się zajęcia w Pałacu na Wodzie, Pałacu Myślewickim a popołudniu w Pałacu w Wilanowie .

            Organizatorami wycieczki był Pan Krzysztof Jaśkiewicz i Pani Aleksandra Kochanowicz a opiekunami Pan Piotr Bujak i Zbigniew Dziuba.

        • POLAK WĘGIER DWA BRATANKI…
          • POLAK WĘGIER DWA BRATANKI…

          • W myśl tego znanego  powiedzenia, w roku 2019 grupa naszych uczniów odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w mieście  Mátészalka na Węgrzech.  Rewizyta uczniów z Węgier miała nastąpić rok później, ale uniemożliwiła to pandemia Covid 19. Jednakże w ubiegły poniedziałek, 17 kwietnia 2023, pięćdziesięciu trzech uczniów z Węgier, wraz z opiekunami, odwiedziło naszą szkołę.

            Dwa tygodnie wcześniej grupa chętnych uczniów z naszego liceum nawiązała kontakt mailowy z węgierskimi kolegami, aby nieco lepiej się poznać. Zaraz po przyjeździe  uczniowie Ci zaopiekowali się gośćmi i pokazali im naszą szkołę. Po obiedzie uczniowie węgierscy wraz z opiekunami zwiedzili kolbuszowski skansen, gdzie, między innymi,  mieli okazję zobaczyć dawną szkołę i poczuć atmosferę nauki w tamtych czasach. Po południu goście obejrzeli prezentację przedstawiającą informacje o Polsce, naszym regionie i naszym liceum. Mieli za zadanie uważnie słuchać, ponieważ po prezentacji czekał ich sprawdzian w postaci quizu KAHOOT sprawdzającego ich wiedzę na ten temat. Poradzili sobie całkiem dobrze, a zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymali drobne upominki. Wieczorem natomiast rozpoczęła się wspólna zabawa podczas dyskoteki szkolnej, gdzie nastąpiła dalsza integracja. Drugi dzień pobytu naszych gości rozpoczęliśmy od wizyty na strzelnicy. Wszyscy byli bardzo podekscytowani próbując strzelania z łuku i wiatrówek. Następnie odbyliśmy krótki spacer po naszym mieście zakończony wizytą w kilku sklepach. Po obiedzie grupa wyruszyła w drogę powrotną na Węgry.  

            W imieniu dyrektorów naszej szkoły oraz koordynatorów wizyty chciałabym podziękować  Fundacji „Serce”, Starostwu Powiatowemu w Kolbuszowej oraz Radzie Rodziców przy LO w Kolbuszowej za  wsparcie finansowe pobytu grupy z Węgier  oraz dyrektorom i pracownikom ZSAiE w Weryni za przygotowanie posiłków.

            Szczególnie serdecznie dziękujemy naszym uczniom, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w realizacji tego przedsięwzięcia, a zwłaszcza  opiekunom grupy węgierskiej i tym, którzy przygotowali dla nich przepyszne słodkości. Mamy nadzieję, że przynajmniej niektórzy z Was będą utrzymywać kontakt z kolegami z Mátészalka, a w przyszłości będą mieli okazję odwiedzić ich szkołę. Zakładamy, że nasza współpraca z Esze Tamás Gimnázium  będzie się nadal rozwijać i dawać możliwość spotkań uczniom z obu stron.

            Jadwiga Łakomek

        • Indywidualno-drużynowe biegi przełajowe
          • Indywidualno-drużynowe biegi przełajowe


          • 20 kwietnia 2023 r. po eliminacjach powiatowych i rejonowych na trasie biegowej Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w indywidualno - drużynowych biegach przełajowych – dystans 1000m.
             
        • Olimpijski sukces Martyny Płazy (4a) z MATEMATYKI
          • Olimpijski sukces Martyny Płazy (4a) z MATEMATYKI

          •      W finale XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” wzięło udział prawie 700 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Płaza (4a), która  zdobyła indeks tej prestiżowej uczelni.

            Martyna Płaza uzyskała tytuł Laureata III stopnia i ma prawo wyboru studiowania na większości oferowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą kierunków. Laureatka jest zwolniona z postępowania kwalifikacyjnego uzyskując maksymalną wartość wskaźnika rekrutacyjnego w kwalifikacji.
                Sukces uczennicy jest efektem jej determinacji i długotrwałej pracy pod opieką nauczycielki matematyki,  p. Małgorzaty Gołębiowskiej.

              Mimo zakończenia tegorocznych zmagań olimpijskich i konkursowych, Martyna nadal pracuje nad rozwiązywaniem zawiłych matematycznych problemów w myśl słów „Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości”. /Ryszard Kapuściński/

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            MG

        • XVII Konkurs Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich
          • XVII Konkurs Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich

          • Zapraszam do udziału w Konkursie Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich, który odbędzie się w formie on-line w dniu 27 kwietnia 2023 r.

            Uczniów uzdolnionych plastycznie zachęcam do udziału w konkursie „Pays francophones à l’affiche”, którego celem jest przestawienie jednego z krajów frankofońskim w formie plakatowej.

             

            Szczegóły w regulaminie

            M. Baran

            Regulamin

             1. Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.

            2. Celem konkursu jest:

            - promowanie i motywowanie do nauki języka francuskiego,

            - upowszechnianie wiedzy na temat Frankofonii oraz kultury, geografii krajów francuskojęzycznych,

            - krzewienie tolerancji wobec innych kultur,

            - kształcenie umiejętności wyszukiwania i przetwarzania informacji.

            3. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych z Województwa Podkarpackiego.

            Zgłoszenia uczniów: do dnia 21.04.2023 r. na adres mailowy magdalena.baran@lokolbuszowa.pl

            Podając:

            1. nazwę szkoły,
            2. imię i nazwisko Ucznia, klasę, mail (szkolny)
            3. imię i nazwisko oraz mail Nauczyciela

             

            4. Uwaga: w konkursie mogą brać udział wyłącznie uczniowie, którzy uczyli się języka francuskiego w szkole podstawowej i/lub liceum i nie mieszkali we Francji lub innym kraju frankofońskim.

            5. Konkursu odbędzie się w dniu  27 kwietnia 2023 r., o godz. 12.30. w formie testu on-line

            Wyniki konkursu zostaną przesłane do dnia 10 maja 2023 r. 

            Organizatorzy ufundują dla zdobywców 3 pierwszych miejsc nagrody rzeczowe.

             

            Konkurs ma formę testu w języku polskim oraz krótkiej wypowiedzi w języku francuskim.

            Tematyka:

                   1.     Język francuski jego zasięg i status w poszczególnych państwach francuskojęzycznych.

                   2.     Organizacja Frankofonii

                   3.     Francja – symbole, geografia, regiony Francji - ciekawostki turystyczne, tradycje kulinarne, kultura       i sztuka, wynalazcy francuscy

                   4.      Kanada i Quebec – geografia, kultura i zabytki, kuchnia, ciekawostki, języki urzędowe

                   5.     Krótka wypowiedź pisemna w języku francuskim (odpowiedzi na pytania sprawdzające       umiejętności  językowe)

             Czas trwania konkursu 45 minut.

        • Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego LangTech
          • Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego LangTech

          • W dniu 24 marca 2023 r. w naszym liceum odbył się szkolny etap IV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich.
            Wśród 1382 uczestników z całej Polski znalazło się 17 uczniów naszej szkoły.
        • Spotkanie z absolwentem
          • Spotkanie z absolwentem

          • W dniu 10. 03. 2023 roku naszą szkołę odwiedził nasz były uczeń – Andrzej Wesołowski. Andrzej ukończył studia magisterskie na kierunku prawo na Uniwersytecie Wrocławskim i obecnie przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej.
        • OGŁOSZENIE!
          • OGŁOSZENIE!

          • Uczniowie klas czwartych

            proszeni są o zwrot do biblioteki szkolnej

            wypożyczonych książek

            i innych materiałów bibliotecznych

            do 21.04.2022

        • Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta
          • Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta

          • W okresie przedświątecznym uczniowie klasy 2B naszego liceum uznali, że bezdomne zwierzęta również zasługują na świętowanie  i dlatego w poniedziałek, 3 kwietnia, zorganizowali kiermasz słodkości, aby zebrać środki na karmę dla podopiecznych lokalnego przytuliska w Kolbuszowej. Każdy kto chciał pomóc mógł zakupić pyszne ciasta, ciasteczka i muffinki, albo po prostu wrzucić do grosik do skarbonki. Dzięki hojności naszych uczniów i nauczycieli udało się zebrać prawie 560 złotych, z czego 538,25 złotych z samego kiermaszu, i za tę kwotę, po konsultacji z p. Grzegorzem Dzimierą, kierownikiem przytuliska,  zamówiono 30 kg karmy suchej dla kotów oraz 20 kg karmy mokrej dla psów i kotów. W środę 5 kwietnia karma została dostarczona do schroniska przez nasze wolontariuszki ze szkolnego koła wyprowadzaczy psów, Wiktorię i Martynę.

             

            Immanuel Kant, słynny niemiecki filozof epoki Oświecenia, powiedział kiedyś : „Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta". Bardzo dawno temu, człowiek oswoił niektóre zwierzęta m.in. psy i koty, sprawiając, że stały się one fizycznie i emocjonalnie od niego zależne. W idealnym świecie wszystkie psy i koty mają domy i godne warunki bytowania, natomiast w tym realnym wokół nas zbyt wielu ludzi uważa, że są to rzeczy, które można trzymać byle gdzie, kopnąć lub uderzyć kiedy się zdenerwują, karmić byle czym, a kiedy się znudzą lub rozmnożą, wyrzucić do lasu lub na ruchliwą ulicę, aby przejeżdżające samochody rozwiązały „problem”. Szczególnie koty są traktowane jak śmieci.

            Inicjatywa klasy 2B pokazuje, że naszym uczniom nie jest obojętny los naszych braci, jak mówił o nich święty Franciszek. To dobrze, ponieważ drodzy uczniowie macie ogromną moc sprawczą w swoim własnym domu i miejscu zamieszkania. Zwróćcie uwagę czy Wasze psy mają wygodny kojec i pełną miskę, przekonajcie dorosłych, że bezdomnych zwierząt nie szczuje się psem i nie przegania, tylko zabezpiecza i przekazuje odpowiednim służbom, że każda kotka lub suczka powinna być wysterylizowana, a w przypadku kotów można legalnie i humanitarnie uśpić u weterynarza tzw. „ślepy miot”, zapobiegając bezdomności niechcianych kociąt.

            Jeszcze raz bardzo dziękuję klasie 2B oraz kilku uczniom z klasy 2A, którzy spontanicznie włączyli się w akcję. To już druga akcja pomocy w tym roku szkolnym. Przy tej okazji chciałabym również zachęcić do wolontariatu w przytulisku: mamy już 16 wolontariuszy z LO wyprowadzających psy na spacery  i czekamy na następnych.

            Serdecznie pozdrawiam

            Anna Serafin

        • Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi „Daj drugie życie - nie wyrzucaj!”
          • Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi „Daj drugie życie - nie wyrzucaj!”

          • Postępująca w dużym tempie degradacja środowiska naturalnego to problem dotyczący nas wszystkich. Ziemia jest naszym wspólnym domem, a kryzys klimatyczny to realny problem, warto więc podjąć choćby niewielkie kroki, żeby zadbać o Planetę.

            Z okazji obchodów Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski, nauczyciele biologii oraz klasa 1B zapraszają do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Ekologicznym pt. „Daj drugie życie – nie wyrzucaj!”.

        • Zajęcia na Uniwersytecie
          • Zajęcia na Uniwersytecie

          • W dniu 24 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły realizujący historię na poziomie rozszerzonym wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Rzeszowskim. Był to pierwszy etap historycznego cyklu spotkań przeznaczonych dla młodzieży szkół średnich.

            Tematyka zajęć była bardzo ciekawa i dotyczyła Mikołaja Kopernika jako człowieka renesansu i galicyjskich ziemian wobec powstania styczniowego. Nie zabrakło również ćwiczeń mowy podczas zajęć z emisji głosu prowadzonych w zabawnej formie.  Dodatkowo w ramach praktyki po wykładach na Starym Cmentarzu w Rzeszowie udało się odnaleźć i zinterpretować mogiłę powstańczą o której wspominał prof. UR Jerzy Kuzicki.

            Opiekunami wyjścia na Uniwersytet byli Pani Małgorzata Miąso i Pan Krzysztof Jaśkiewicz

        • Awans do etapu centralnego XLVI Olimpiady Języka Francuskiego
          • Awans do etapu centralnego XLVI Olimpiady Języka Francuskiego

          •  

             Do etapu centralnego Olimpiady Języka Francuskiego zakwalifikowai się:

            Zuzanna Wójcicka, kl IV c

            oraz Jakub Marut, kl. III a

            Zuzia i Kuba w dniu 30 marca przystąpią do części pisemnej, składającej się z testu gramatyczno-leksykalnego z elementami tłumaczenia, ćwiczeń na rozumienie tekstu pisanego oraz wypowiedzi pisemnej.

            31 marca odbędzie się część ustna oparta na analizie i interpretacji fragmentu tekstu literackiego

             

            Trzymamy kciuki !!!

        • Martyna Płaza w finale Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki
          • Martyna Płaza w finale Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki

          • Po imponującym przejściu dwóch etapów olimpiady: szkolnego i rejonowego, Martyna Płaza (4a) zakwalifikowała się do ścisłego finału (etap centralny), który odbędzie się już w najbliższą niedzielę (26 marca 2023 r.) w AGH w  Krakowie. 

            Martynie gratulujemy i trzymamy kciuki! 

            Opiekę dydaktyczną sprawuje p. Małgorzata Gołębiowska.